بک استاپ

Backstop

بک استاپ برینگ، بلبرینگ قفلی یا بلبرینگ های یک طرف گرد

 امروزه با توجه به گسترش علم مکانیک و بهبود دستگاه های صنعتی نیاز هر چه بیشتر به دستگاه های محافظتی و انتقال توان احساس می شود. یکی از دستگاه هایی که هم نقش محافظتی و هم نقش انتقال توان را در این عرصه بازی می کند، بک استاپ ها یا بلبرینگ های قفلی هستند. بک استاپ برینگ به زبان ساده از چرخش در خلاف جهت مطلوب و اعمال انرژی معکوس به سیستم جلوگیری می کند. به تعبیری این قطعه های مکانیکی، می توانند آزادانه به یک طرف گردش داشته باشند و در جهت دیگر قفل شوند.

بک استاپ ها چگونه کار می کنند

بلبرینگ یک طرف گرد حاوی رینگ خارجی در قطر داخلی سیلندر می باشد. از طرفی رینگ داخلی و مجموعه ای از غلطک ها که به طور متناسب با نیروی فنر ها تنظیم شده اند. آنها همواره در کمی تماس با رینگ داخلی و خارجی هستند.

یکی از کاربرد های بک استاپ در موتور های الکتریکی است. در این موتور ها گشتاور وارده به شفت باید در یک جهت خاص صورت بگیرد. در غیر این صورت گردش در جهت مخالف آسیب های جدی و جبران ناپذیری به موتور می زند. با استفاده از بک استاپ های یک طرف گرد در داخل  یا خارج موتور این احتمال خرابی به صفر می رسد. چرا که در حالتی که موتور در حالت طبیعی خود، کار می کند کلاچ فریی ویل در وضعیت بی کار و بی اثر قرار دارد. ولی در صورت چرخش در خلاف جهت بلبرینگ یک طرف گرد قفل شده و گشتاور نامطلوب را مهار می کند.

بزرگ ترین شرکت های تولید کننده بلبرینگ یک طرف گرد در جهان

در صنعت تولید بک استاپ ها و بلبرینگ قفلی قوی ترین تولید کنندگان، شرکت های آلمانی هستند. شرکت پرشیا رباط ماشین در خارج از کشور دفاتر بازرگانی خود را دارد. علاوه بر آن نمایندگی از این تولید کنندگان بزرگ و جهانی را دارد. و در نتیجه آمادگی فراهم آوردن هر نیاز شما در حوزه بلبرینگ های یک طرف گرد را دارا می باشد. علاوه بری این شرکت های آلمانی به چند تولید کننده دیگر نیز می توان اشاره کرد. در زیر تعدادی از بزرگترین تولید کنندگان بلبرینگ قفلی معرفی می شود: